یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند برای لباس مورد علاقه تان بیوفتد این است که دیگر نتوانید از آن استفاده کنید. آن هم به این خاطر که درست از آن مراقبت نکرده اید و عمر لباس تان را کوتاه کرده اید. لباس های ورزشی به دلیل بافت متفاوتی که دارند، روش شستن متفاوتی دارند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که بعد از برگشتن از باشگاه، کیف لباستان را گذاشته و به ادامه کارهایتان می پردازید، با ما همراه باشید تا از آسیب هایی که ممکن است به پوستتان وارد شود صحبت کنیم و بعد از آن از هنر نگهداری لباس ها که هنری اکتسابی است بگوییم.

اولین نکته که بعد از باشگاه باید به آن توجه کرد

بهتر است اول ببینیم شما جزو کدام دسته از افراد هستید؟ اگر با تیشرت بدنسازی یا همان لباسی که می خواهید ورزش کنید از خانه خارج می شود و با همان لباس نیز به خانه بر می گردید، دیگر بهانه ای ندارید. لباس هایتان را عوض کنید و همان جا تصمیم بگیرید که به شستن نیاز دارند یا نه! اما اگر قبل و بعد از باشگاه لباستان را تعویض می کنید، باید بدانید که به محض رسیدن به خانه باید لباس ها را از کیف ورزشی خود خارج کنید. حتی اگر قصد شستن لباس هایتان را ندارید، آن ها را از کیفتان خارج و در رخت کن حمام آویزانشان کنید.

نگه داشتن لباس های ورزشی مرطوب در ساک ورزشی باعث رشد باکتری و قارچ می شود و زمینه مشکلات پوستی را فراهم می کند. دقت کنید که گفتیم لباس هایتان را در رخت کن آویزان کنید. به این معنی که لباس هایی را که استفاده کرده اید در کنار دیگر لباس هایتان قرار ندهید. زیرا باعث انتقال آلودگی و ایجاد بوی بد دیگر لباس هایتان می شود.

افزایش طول عمر لباس بدنسازی

شستن لباس ها بعد از تمرین

تاپ و تیشرت هایی که در باشگاه می پوشید و تماس مستقیم با بدن شما دارند و بدنتان بیشتر با آن در تماس هستند را بعد از هر بار استفاده باید بشویید. برای اینکه بوی عرق در لباس ها نماند آن ها را در هوای آزاد نیز می توانید قرار دهید. اما احتیاجی به شستن سوییشرت، هودی و گرم کن هایتان بعد از هر بار استفاده نیست.
اگر فراموش کردید و لباس هایتان برای مدت طولانی در کیفتان ماند برای شستن لباس ها جوش شیرین در داخل مایع بریزید.

دیگر مقالات گوریل:

نحوه شستن لباس ورزشی

1)بعد از اینکه تصمیم گرفتید لباس های ورزشیتان را بشورید، به جای استفاده از پودرهای مختلف که آنزیم های بالایی دارند، از مایع لباس استفاده کنید. استفاده از نرم کننده ها ممکن است باعث این شود که لباس هایتان به خوبی تمیز نشوند. این را بدانید که بهتر است به جای استفاده از ماشین لباسشویی لباس هایتان را با دست بشویید این باعث افزایش طول عمر لباس می شود.
2) هیچ چیز به اندازه رنگ پریدگی باعث کهنه به نظر رسیدن لباس نمی شود. یکی از راه هایی که از رنگ پریدگی لباس ها جلوگیری می کند شستن آن ها در آب سرد و با مواد شوینده مخصوص آب سرد است.
3) سعی کنید از موادی استفاده کنید که جلوی ته نشین شدن ذرات غیر محلول در آب را بگیرد تا لباس ها تمیز و روشن به نظر برسند.
4) به هیچ عنوان لباس هایتان را، برای کم شدن آب داخل آن، فشار ندهید.
5) بعد از شست و شو بهتر است لباس هایتان را در معرض نور خورشید قرار ندهید. آن ها را بر روی رخت آویز پهن کنید تا به طور طبیعی خشک شوند.

تگ شستشوی لباس برای طول عمر لباس

برای شستن لباس با دست چطور عمل کنیم

مهم نیست از ماشین لباس شویی استفاده می کنید و یا قصد شستن لباس هایتان را با دست دارید؛ جهت افزایش طول عمر لباس به تگ های روی لباس هایتان دقت کنید و این بزرگ ترین کمکی است که می توانید در حق لباس هایتان کنید. بر روی این تگ ها علائمی وجود دارد که به شما در شستن لباس هایتان و افزایش طول عمر آن کمک می کند. این برچسب به شما اطلاعاتی در مورد شستشو، اتوکشی و نوع ماده ای که می توانید برای شستشو آن لباس استفاده کنید به شما می دهد.
شوینده لباس را با آب مخلوط کنید و سپس لباس های ورزشی را داخل آب بگذارید و به مدت حداکثر 5 دقیقه منتظر بمانید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید 98 درصد کثیفی های لباس در همین زمان از بین می رود. خصوصا لباس های ورزشی که غیر از بوی عرق تنتان، کثیفی دیگری ندارند. از فشار دادن زیاد لباس هایتان اگر بافت نازکی دارند بپرهیزید. در انتها نوبت به آبکشی لباس هایتان می رسد. یا آن ها را در تشت آب تمیز کنید تا مواد شوینده از روی آن ها تمیز شود و یا تنها آن ها را زیر شیر آب بگیرید. برای شستشوی لباس ورزشی همین کار کافی است.

چند تکنیک که می توانید استفاده کنید تا نگرانی کمتری برای طول عمر لباس هایتان داشته باشید

1)به طور کلی این را بدانید که تاپ های تیره رنگ، عمر بیشتری دارند. چرا که این لباس ها لکه های عرق و رنگ پریدگی را کمتر از لباس های روشن نشان می دهند.
2)معمولا جنس لباس های ورزشی به گونه ای است که چروک نمی شوند. اما بهتر است لباس ها را از چوب لباسی آویزان کنید. این کار نشان می دهد که شما چقدر به خود و وسایلی که استفاده می کنید اهمیت می دهید.
3) لباس هایتان را روی هم در کمدتان نیدازید. این کار علاوه بر شلوغی کمدتان باعث خراب شدن آیتم های کمدتان می شود.
4) برای شستن لباس ها دما را در نظر بگیرید. معمولا دمای 20 تا 30 درجه دمای مناسبی است اما اگر می خواهید ویروس ها را بکشید دما را به 70 درجه برسانید البته استفاده از دمای بالا برای شستشو سبب کاهش طول عمر لباس می شود.
5) لباس هایی را تهیه کنید که بدانید کیفیت خوبی دارند. برای خرید این گونه لباس ها از فروشگاه های قابل اطمینان خرید کنید. فروشگاه گوریل با داشتن لباس های ورزشی مانند رکابی بدنسازی و شلوار بدنسازی برای بدنسازان عزیز این امکان را فراهم می کند که بتوانید لباس های با کیفیتی داشته باشید.
6) اگر قصد شستن لباس هایتان را با لباس شویی دارید این نکته را در نظر بگیرید که بهتر است لباس های ورزشی را به صورت جدا بشویید و از ترکیب ان ها با دیگر لباس ها جلوگیری کنید.
7) شستن زود به زود لباس ها باعث می شود آلودگی ناشی از عرق بدن و آلاینده ها در هوا عمر پارچه را کم کنند. پس باز هم می گوییم که بهتر است زیر لباس های اصلی تان از رکابی و زیر پیرهنی استفاده کنید.

خرید مطمئن از فروشگاه گوریل

همه ما در فروشگاه گوریل سعی داریم تا بهترین ها را به شما عرضه کنیم. خرید با کیفیتی را تجربه کنید و نحوه استفاده درست از لباس ها را به شما بگوییم تا مثل همیشه بهترین باشید. در این مقاله از کار هایی که می شد برای مراقبت جهت افزایش طول عمر لباس ها انجام دهیم گفتیم. به نظر شما چه کار های دیگری می شود انجام داد تا عمر لباس ها طولانی شود؟