اگر چندین ماه است که با دوستان خود شروع به ورزش در رشته بدنسازی کرده اید اما شما تنها فردی در جمع دوستانتان هستید که با وجود تلاش های یکسان، آن طور که باید و شاید پیشرفت نکرده اید و این موضوع باعث ناامیدی شما شده است، پیشنهاد می کنیم قبل از هر کاری این مقاله را خوانده و بعد از آن تصمیم قطعی خود را بگیرید.
در این مقاله می خواهیم به چند سوال مهم که باید جواب آن را بدانید پاسخ دهیم. آیا ژنتیک در بدنسازی و روند آن تاثیر دارد؟ آیا ممکن است که افراد با تلاش یکسان نتیجه یکسانی را نیز از یک کار مشابه بگیرند؟ تنها وراثت است که در موفقیت شما نقش دارد؟ در آخر نیز راهکاری به شما معرفی می کنیم تا بتوانید از وضعیت موجود خلاص شوید! پس در ادامه با فروشگاه گوریل همراه باشید. چرا که سعی داریم نکته هایی از ژنتیک در بدنسازی به شما بگوییم که می توانید در تمام طول عمر خود از آن استفاده کنید.

آیا ژنتیک در بدنسازی تاثیر دارد؟

سخت کار کردن و نتیجه نگرفتن نه تنها در ورزش که در هر کاری یکی از دلایل نا امید شدن و دست از تلاش کشیدن برای رسیدن به هدفی است که داریم. مهم نیست که این هدف در چه زمینه ای باشد، اگر ما مسیری را که باید برای رسیدن به هدف طی کنیم به خوبی نشناسیم، نمی توانیم قدم در مسیر گذاشته و به پیش برویم. اما پیش از آن باید دانست که شناختن خود قبل از هر چیز در الویت قرار دارد. یعنی قبل از ورود به هر مسیری باید خود را بشناسید. در این صورت با شناخت خود و چراغ های موجود در مسیر، راه خود را به آسانی پیدا می کنید.

وسایل ورزشی، تاثیر ژنتیک در بدنسازی

تاثیر گروه خونی در ورزش

بیایید از همین ابتدای مسیر صادق باشیم و واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم. ژنتیک در بدنسازی برگ برنده هر فرد برای جبران کاستی ها و پوشاندن ضعف هایش است. تاثیر ژنتیک بر عملکرد های ورزشی تقریبا 66 درصد برآورد شده. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی گروه خونی نیز در توانایی ورزشی شما تاثیر دارد. به عنوان مثال افرادی که گروه خونی O دارند به راحتی می توانند از پس تمرینات سخت مانند بدنسازی بربیایند. افرادی که گروه خونی A دارند برای ورزش هایی با فضای آرام مناسب اند. مانند یوگا، پیلاتس، … اگر گروه خونی شما B است بهتر است سراغ رشته های هوازی بروید تا بتوانید به راحتی در آن ها موفق شوید. گروه خونی AB به ورزش هایی نیاز دارند که آرامش بخش باشند. پیاده روی، کوهنوردی در طبیعت و یا رقصیدن می تواند به آن ها کمک کند. اما این ها به این معنی نیست که اگر گروه خونی O ندارید سمت بدنسازی نروید!
از زاویه دیگری نیز می توان قضیه را بررسی کرد.
به عنوان مثال در قدرت و تراکم ماهیچه ها وراثت 50 تا 60 درصد موثر است. قد 80 درصد، بازده سیستم مصرف اکسیژن 40 تا 50 درصد و فیبر ها با کشش آرام یا سریع عضلات حدود 45 درصد از وراثت تاثیر می گیرند.

شاید شنیده باشید که ما انسان ها 99.99 درصد شبیه به هم هستیم اما بهتر است بدانید اگر تعداد و نوع ژن ها شبیه به هم باشند به دلیل وجود پدیده ای به نام ورا ژنتیک، عوامل خارجی و محیطی سبب روشن و خاموش شدن ژن ها در ما می شوند.

اما چاره چیست؟

وضعیتی که در آن قرار دارید را قبول کنید و این اطمینان را به خود بدهید که هیچ مشکلی در تلاش های شما نیست و یا هدف رویاییتان را پیش روی خود بگذارید و بگویید الا و بلا باید بتوانم و علاوه بر فشار های جسمی، آن قدر فشار های روحی را به خود متحمل شوید که بعد از مدتی از پا در آمده و نه تنها آن چیزی که می خواستید نشدید که نیاز به استراحت طولانی مدت دارید تا بتوانید از شرایطی که در آن هستید خارج شوید.
زمانی که عضله را تحت استرس و فشار می گذارید، عضله خود را با فشار وارد شده به آن سازگار و رشد می کند. اگر این فشار ثابت بماند بعد از مدتی به سطح پایداری می رسد و پس از آن رشدی اتفاق نمی افتد. بعد از دو هفته پایداری اتفاق می افتد و شما باید میزان فشار وارد بر عضله را بیشتر کنید تا باعث رشد آن شوید.

ورزش و ژنتیک در بدنسازی

عوامل تاثیرگذار بر عضله سازی

علاوه بر ژنتیک در بدنسازی، عوامل مختلفی وجود دارد که مهم ترین آن عبارت است از:
1)نوع تمرین هایی است که شما انجام می دهید. اگر تمرین هایتان را به صورت اشتباهی انجام دهید نمی توانید انتظار این را داشته باشید که پیشرفت کنید.
2)محدودیت هایی که دارید را بشناسید. بدانید که با بالا رفتن سن حجم و قدرت عضلات شما کم می شود.
3)شاید شما آن قدر که باید و شاید صبر نکرده اید. رشد ماهیچه ها یک فرایند پر هزینه و همین طور وقت گیر است. عضله سازی به طور کلی نیاز به 6 ماه تمرینات مداوم و جدی دارد. پس اگر در اواسط راه هستید بدانید و آگاه باشید که نیاز است بیشتر زحمت بکشید. اگر بتوانید درست و اصولی ورزش کنید می توانید در پایان 6 ماه 2 تا 5 کیلوگرم ماهیچه جدید بسازید.
4)داشتن رژیم غذایی که شامل مواد غذایی و نوشیدنی ها است می تواند نقش به سزایی در عضله سازی داشته باشد. هملن طور که در مقاله تاثیر خرما در بدنسازی و بهترین نوشیدنی حین تمرین گفتیم، پروتئین ها نقش مهمی در عضله سازی دارند. از آن ها غافل نشوید.
5)یکی دیگر از عواملی که شاید خیلی از آن خوشتان بیاید خوابیدن است. اگر می خواهید به راحتی عضله سازی کنید می توانید به جای بیدار ماندن های آخر شب و گذراندن وقت خود در شبکه های اجتماعی و یا تماشای تلویزیون بخوابید تا به عملکرد بدن و مغزتان کمک کرده باشید. در این صورت هم عضله سازی کرده اید و هم ساعاتی را که در شبکه های اجتماعی گذرانده اید کنترل کرده اید.

شرایط موجود را بپذیریم

اگر همه عوامل تاثیر گذار را بررسی کردید و باز هم متوجه شدید که تمام مسیر را اصولی پیش رفته اید وقت آن است اخرین نکته ای را که می توانید با کمک آن وضعیت خود را تغییر دهید بگوییم. قبول کنید که گاهی تمام تلاش خود را می کنید اما به دلیل وجود محدودیت ها، نمی شود که نمی شود. محدودیت هایی که شما هیچ نقشی در آن ها نداشتید و نمی توانید آن ها را تغییر دهید. آگاهی ورزشکاران از پتانسیل ذاتی و ژنتیکی خود می تواند کمک بزرگی برای تبدیل شدنشان به بهترینشان باشد. فراموش نکنید که همه ما از لحاظ بدنی و ژنتیکی با هم متفاوت ایم و بدنمان به تمرینات ورزشی جواب های مختلفی می دهد.
در انتها می گوییم که هر کدام از ما در قرعه کشی ژنتیک، ترکیب مخصوص خودمان را داریم اما همیشه می توانیم چیزی که نصیبمان شده را بهبود ببخشیم.