آیا شما هم به عنوان یک بدنساز نگران تغذیه خود هستید، فکر می کنید تغذیه کافی ندارید و به دنبال راهکارهایی برای تکمیل رژیم خود هستید؟
در هنگام تمرین دچار خستگی، لرز و سرگیجه می شوید؟
چون می دانید که تغذیه قبل از ورزش زمان مناسبی برای تنظیم میزان کربوهیدرات است، به دنبال وعده ای سالم هستید که بتوانید قبل از تمرین از آن استفاده کنید؟
به تاثیر خرما در بدنسازی آشنایی دارید؟

تغذیه مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

بهتر است بدانید تغذیه ای که قبل از تمرین از آن استفاده می کنید باید حداقل چربی را داشته باشد و در عین حال از میزان فیبر خوبی برخوردار باشد. توجه به این نکات ظریف می تواند به شما در رسیدن به هدفتان که تناسب اندام و داشتن بدنی ورزیده است کمک کند.
چرا که اهمیت تغذیه سالم 3 برابر تمرین و استراحت است. اما نگران نباشید. در این مقاله سعی شده از اهمیت خرما، یک ماده غذایی پرکاربرد در قسمت های مختلف روز و تاثیر آن بر روی بدنسازی صحبت شود و به سوال هایی که ممکن است در مورد آن داشته باشید پاسخ داده شود. پس در این مقاله با فروشگاه گوریل همراه باشید.

تغذیه و خرما در بدنسازی

آشنایی با تغذیه و تاثیر خرما در بدنسازی

تغذیه اولین و مهم ترین عامل موفقیت در رشته بدنسازی است. تغذیه در این ورزش باید اصولی داشته باشد و برای بدن شما مفید باشد.
یکی از موادغذایی سالم که منبع کربوهیدرات و فیبر است و میزان چربی موجود در آن خیلی کم است، خرماست.
هر خرما به طور متوسط 5 گرم کربوهیدرات و تقریبا 1 گرم فیبر دارد. جالب است بدانید میزان چربی در هر خرما صفر گرم است. یعنی این نگرانی را نیز ندارید که ممکن است چربی مصرف کرده باشید و به مصرف مکمل های چربی سوز که عوارض و خطرات زیادی برایتان دارد نیاز ندارید.
بیایید مصرف این ماده غذایی مقوی را در قبل، بعد و حین ترین بررسی کنیم، بهترین زمان را پیدا کرده و تاثیرات آن را بهتر بشناسیم.

خرما قبل از ورزش

بسیاری از مربیان به تاثیر خرما در بدنسازی و همچنین به خوردن غذای قبل از ورزش تاکید زیادی دارند. چرا که بر این باورند که این امر عامل اصلی در انجام حرکات ورزشی است. این غذا فقط زمانی می تواند برای شما مفید باشد که هضم شده باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید خرما باعث می شود غذا به راحتی هضم شود و شما بتوانید در طول ورزش راحت باشید.
اگر از آن دسته افرادی هستید که صبح ها ورزش می کنید و نمی توانید 3 الی 4 ساعت قبل از ورزش بیدار باشید تا غذای مناسبی بخورید، می توانید تنها یک ساعت قبل از ورزش از خواب بیدار شوید و غذای سبکی بخورید.برای جبران مکمل ها از موادی استفاده کنید که بتواند کسری کربوهیدرات موجود در غذایتان را جبران کند.
در این موقعیت باز هم خرما می تواند گزینه مناسبی باشد و این میزان کربوهیدرات را جبران کند. میزان کربوهیدراتی که در این شرایط نیاز دارید 70 گرم است. می توانید نصف این کربوهیدرات را با مصرف تنها 7 عدد خرما به دست آورید.

خرما و تاثیرات آن حین ورزش بدنسازی

در هنگام ورزش میزان پتاسیم موجود در بدن به صورت چشم گیری کاهش می یابد. این کمبود باعث گرفتگی عضلات، ضعف و سرگیجه می شود. پتاسیم موجود در هر خرما حدود 50 میلی گرم است. یعنی کافی است قبل از شروع تمرین چند خرما مصرف کنید تا مطمئن شوید هنگام تمرین هیچ مشکلی نخواهید داشت و می توانید با خیال آسوده و به دور از هر گونه ناراحتی به ورزشتان بپردازید.

بدنسازی و وزنه

خرما بعد از ورزش

بعد از ورزش بدن نیاز به پر کردن ذخایر از دست رفته دارد. در این حالت اکثر ورزشکاران سریعا به عضلات خود پروتئین می رسانند تا بتوانند حداکثر استفاده از هورمون رشد که در بدن ایجاد می شود داشته باشند. این روش از نظر علمی نیز تایید شده اما در این مورد باید به نکاتی توجه کرد. در شروع تمرین باید ذخایر کربوهیدات بدن پر باشد. اگر شما به این ذخایر توجه نکنید در تمرین بعدی با کمبود انرژی مواجه می شوید و بدن برای جبران آن از دخایر پروتئین که برای عضله ساری است استفاده می کند.

افزایش خواص خرما

شما باید بعد از ورزش لباس ورزشی خود را تعویض و یک وعده کربوهیدرات ساده استفاده کنید. کربوهیدرات ساده باعث می شود دخایر تخلیه شده با سرعت پر شوند. در اینجا باز به تاثیر خرما در بدنسازی پی میبریم.
اگر از مزه خرما به تنهایی خوشتان نمی آید و یا احساس می کنید به کربوهیدرات بیشتری نیاز دارید، می توانید خرما را با عسل و انواع میوه ها استفاده کنید. بهتر است بدانید کالری موجود در خرمای خشک دو برابر خرمای تازه است. اگر می خواهید کالری کمتری به بدنتان برسد از خرمای تازه در ترکیباتی که درست می کنید، استفاده کنید.
خواص و تاثیر خرما در بدنسازی تنها به تامین انرژی منتهی نمی شود. خوردن خرما علاوه بر تامین انرژی از دست رفته باعث افزایش سرعت ریکاوری بدن بعد از تمرینات سخت می شود.

تاثیر خرما در بدنسازی

بهترین زمان مصرف خرما

حتما شما هم با خواندن این سه تیتر متوجه شده اید که مهم نیست چه زمانی از خرما استفاده کنید! چرا که خوردن آن در هر قسمت تاثیر مخصوص و به سزایی دارد. تاثیری که بر هیچ کس پوشیده نیست.

نتیجه گیری

اگر به دنبال یک میان وعده ساده و ارزان و در عین حال مقوی و انرژی زا هستید تا بتوانید آن را به راحتی با خود حمل و یا خرید کنید، خرما را در الویت های خود قرار دهید. تاثیر خرما در بدنسازی را هرگز فراموش نکنید.
ورزشکاران باید از تمامی گروه های غذایی اسفاده کنند تا انواع موادی که لازم دارند را جذب کنند. خرما به عنوان ماده ای که هیچ گونه چربی ای ندارد اما میزان کربوهیدرات، پروتئین و پتاسیم چشم گیری دارد می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد.

قند موجود در هر خرما 4.5 گرم است. این میزان قند که مقدار مناسبی است و یک شیرینی طبیعی نیز محسوب می شود، به شما اجازه نمی دهد که خیلی سریع گرسنه شوید و می توانید به راحتی به ورزش و تمرین هایتان ادامه دهید.
فواید خرما آن را به یکی از بهترین موادغذایی برای رشد عضلانی تبدیل کرده است. ماده ای که می تواند در عضله سازی به شما کمک کند و شما مطمئن باشید هیچ نوع چربی در آن موجود نیست و به مکمل های چربی سوز نیازی ندارید. پس اگر به دنبال میان وعده ساده و ارزانی هستید که بتوانید در هر زمان از آن تغذیه کنید، کافی است چند خرما با خود همراه داشته باشید.