اگر از آن دسته افراد هستید که به نوشیدنی ها به اندازه مواد غذایی اهمیت نمی دهید باید به شما هشدار دهیم که با ادامه این روند ممکن است به بدنتان آسیب وارد کنید. خواندن این مطلب به شما کمک می کند تا بدانید چرا باید از نوشیدنیها استفاده کنید و در آخر نیز به شما در انتخاب بهترین نوشیدنی ایده هایی می دهیم. تا انتهای مقاله با فروشگاه گوریل همراه ما باشید

چرا نباید از نوشیدنی حین تمرین ها غافل شویم؟

همان طور که می دانید قسمتی از رژیم غذایی هر بدنساز شامل مایعات و نوشیدنی ها می شود.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید 30 درصد از تغذیه افراد مختص به آب است. این مقدار که از حد نرمال بیشتر است باعث می شود که توجه بیشتری به آن شود و عدم توجه به این موضوع، قدرت بدنیتان را 2 درصد، تحمل را تا 10 درصد و توان شما را 30 درصد کاهش می دهد!!!
پس فراموش نکنید که قبل، حین و بعد از تمرین به میزان لازم آب بنوشید. در حین ورزش بدن شما به 2 لیوان نوشیدنی نیاز دارد تا بتواند آن 6 تا 10 درصد آبی را که از دست داده است جبران کرده و عملکرد همیشگی اش را داشته باشد. هر چه قدر بدنتان عرق کند، همان اندازه سدیم و پتاسیم از دست می دهید و بیشتر به نوشیدنی نیاز پیدا می کنید.
نوشیدنی حین تمرین می تواند به راحتی به بدن شما آب رسانی کند، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند و حال و هوای آن روز شما را بسازد.

مقاله تاثیر خرما در بدنسازی را نیز مطالعه کنید

بهترین نوشیدنی حین تمرین و ورزش

از آن جا که در حین ورزش بدن شما آب زیادی را از دست می دهد ما در نظر گرفته ایم که به نوشیدنی در حین ورزش توجه بیشتری کنیم و پیشنهاد هایی که برای ان زمان مناسب است در اختیارتان قرار دهیم. اگر آب کافی در بدنتان وجود داشته باشد، بهتر است که از نوشیدن زود هنگام آب خودداری کنید. بلکه در فواصل زمانی مشخصی شروع به نوشیدن کنید. این فاصله می تواند هر 15 یا 20 دقیقه در حین ورزش باشد.

چند ویژگی نوشیدنی خوب

نوشیدنی ای که بتواند به سرعت جذب بدنتان شود و بازده شما را بالا برد می تواند گزینه مناسبی باشد. میزان قند آن زیاد نباشد تا مشکلات گوارشی برایتان ایجاد نکند. علاوه بر داشتن کمی سدیم و پتاسیم، طعم دلپذیری نیز داشته باشد. در این صورت شما یک تجربه خوب از استفاده از نوشیدنی ها حین ورزش دارید.

آب برای نوشیدن حین تمرین


بهترین نوشیدنی ها چه هستند؟

می توان با قطعیت گفت آب بهترین گزینه برای اکثر بدنسازان حین تمرین است. این نوشیدنی نه تنها ارزان است بلکه هیچ گونه کالری ای ندارد. پس اگر به خاطر کاهش وزن یا نگهداری وزنتان ورزش می کنید و نگران کالری نوشیدنی هایی که استفاده می کنید هستید، اب می تواند به شما کمک کند.
اگر خواستید تنوعی در آب مصرفی تان داده باشید می توانید از آب طعم دار به جای آب معمولی استفاده کنید. در این شرایط آب های طعم دار می توانند همان کاری را که آب می کند انجام دهند. اضافه کردن مواد دیگر مانند لیمو ترش یا برش های خیار و … به آب هم می تواند انتخاب بعدی شما باشد که هم مقرون به صرفه است و هم بدون کالری!
اگر 60 دقیقه و یا بیشتر ورزش کنید بهتر است به جای آب ساده از نوشیدنی های ورزشی استفاده کنید. تمرینات شدید باعث می شود بیشتر عرق کنید و سدیم بدنتان را از دست دهید. از دست دادن بیش از حد سدیم باعث می شود شما به عارضه مسمومیت آب دچار شوید که باعث می شود شما در حالت نا آگاهی قرار بگیرید. ضمنا توصیه میکنیم در هنگام تمرین لباس راحت و مناسب بپوشید، از محصولات رکابی مخصوص بدنسازی و تیشرت بدنسازی گوریل دیدن کنید.

نوشیدنی های انرژی زا

پس از آب می توانید از نوشیدنی های دیگری استفاده کنید که می توانند طبیعی و یا صنعتی باشند.
اگر دوست ندارید از نوشیدنی های طبیعی استفاده کنید میتوانید از نوشیدنی های انرژی زا استفاده کنید. نوشیدنی های انرژی زا مواد مغذی ای دارند و ادعا دارند که می توانند توانایی های جسمی مصرف کنندگان را افزایش دهند. کربوهیدرات و کافئین موجود در این نوشیدنی ها باعث می شود که اگر 10 تا 60 دقیقه قبل از ورزش از آن ها استفاده کنید بتوانید تمرکز و استقامت کافی را حین ورزش داشته باشید و به نوشیدنی دیگری نیاز نداشته باشید. اما کالری و قند موجود در این نوشیدنی ها می تواند باعث افزایش وزن شما شود. علاوه بر آن به دلیل وجود طعم دهنده های مصنوعی می توانند تاثیر های منفی ای روی بدنتان بگذارند. پس یا می توانید استفاده از این نوشیدنی ها را به حداکثر یک عدد در روز برسانید و یا به سراغ نوشیدنی های طبیعی بروید.

ورزش و نیاز بدن به مایعات
در حین ورزش نیاز بدن به مایعات افزایش می یابد

معرفی نوشیدنی های مقوی برای ورزش

نوشیدنی های طبیعی می توانند آب، انرژی و الکترولیت های از دست رفته حین ورزش را جبران و ذخایر بدن را پر کند. برای تامین این سه مورد می توان از ویتامین ها و مواد معدنی استفاده کرد. به طور کلی استفاده از مرکبات و سبزیجات می تواند به شما در رسیدن به هدفتان که جذب ویتامین است کمک کند. در ادامه چند پیشنهاد از نوشیدنی ها به شما می دهیم که می تواند انرژی از دست رفته شما را تامین کنند.
برای بازسازی الکترولیت ها می توانید از ترکیب نصف خیار، 3 عدد لیمو و کمی آب نارگیل به همراه یخ استفاده کنید. ترکیب دیگری که به بازسازی الکترولیت کمک می کند مخلوطی از یک چهارم هندوانه بدون دانه، 2 لیوان آب نارگیل و مقدار کمی نمک دریایی است.

نوشیدنی Gatorade

نوشیدنی معروف دیگری که در حین تمرین ها از آن استفاده می شود Gatorade است. این نوشیدنی خوش طعم با ترکیب 3 فنجان آب، 1فنجان آب پرتقال، نصف فنجان آب لیمو، 3 قاشق عسل و کمی نمک آماده می شود.
یکی دیگر از بهترین انتخاب ها در حین ورزش، نوشیدنی های پروتئینی است.پروتئین ها برای عضله سازی استفاده می شوند و بدون آن ها، بدن نمی تواند این کار را انجام دهد. یکی از بهترین ترکیب ها برای جدب پروتیین ترکیب نصف فنجان نارگیل، نصف فنجان آب، کمی اسفناج و نعناع، پودر پروتئین و چند قطعه یخ است.

چه زمانی به سراغ نوشیدنی ها برویم؟

با پدیدار شدن علام زیر می توانید پی ببرید که بدنتان کم آب شده و باید هر چه زود تر از نوشیدنی استفاده کنید.

  • بی حالی و کم نرژی شدن
  • زود خسته شدن
  • گرمای بیش از حد
  • حالت تهوع
  • سرخی پوست

سخن نهایی

به عنوان یک بدنساز حرفه ای که مشغول به فعالیت است، باید بدانید که اگر به میزان کافی از آب که مهم ترین نوشیدنی حین تمرین و ورزش است استفاده نکنید نمی توانید قدرت لازم و کافی در حین تمرین را داشته باشید. پس این توصیه را جدی بگیرید و در حین ورزش از نوشیدنی های گفته شده استفاده کنید.
تمام هدف ما برای شما عزیزان، داشتن بدنی سالم و خوش اندام است تا بتوانید در لباس هایتان بدرخشید.